Skip to content

LOS CRITICS CHOICE AWARDS® ANUNCIAN SUS NOMINADOS

La 26ª edición de los premios de la crítica, serán transmitidos en vivo por TNT (español) y TNT Series (idioma original) el próximo 7 de marzo.

La ceremonia de la crítica, considerada como la más fiel y aproximada a lo que ocurre en los Premios Oscar®, anunció sus nominados. La 26ª edición de los Critics Choice Awards se realizará el domingo 7 de marzo en vivo y será transmitida por TNT (en español), con la traducción simultánea y comentarios de Ileana Rodríguez y Rafael Sarmiento, y TNT Series (en idioma original). Los premios, que votan entre lo mejor del cine, la televisión y streaming, son otorgados en base a la votación de un grupo de más de 400 críticos a lo largo de USA y Canadá.

Por el lado del cine, “Mank” aparece como favorita gracias a sus 12 nominaciones, entre ellas Mejor Película y Mejor Actor (Gary Oldman), seguida de cerca por “Minari”, con 10 nominaciones.  Por lado de las series, lideran “Ozark” y “The Crown” con 6 nominaciones cada una.

La aclamada estrella de cine, televisión y teatro Taye Diggs regresará como anfitrión por tercera vez consecutiva. Dada la coyuntura del covid-19, esta entrega será un híbrido entre transmisión presencial y virtual, con Diggs y algunos de los presentadores de la noche desde un escenario en Los Ángeles y los nominados que participarán de forma remota desde varias ubicaciones en todo el mundo.

Chadwick Boseman, el talentoso actor fallecido en 2020, recibió múltiples nominaciones por sus destacadas actuaciones en producciones como “Da 5 Bloods” y “Ma Rainey’s Black”. Por su parte, Olivia Colman se convirtió en la única artista reconocida por su trabajo tanto en cine como en televisión, teniendo en cuenta sus nominaciones como Mejor Actriz de Reparto por “The Father” y Mejor Actriz en Serie de Drama por su papel protagónico en la serie “The Crown”. 

Las nominaciones de series son lideradas por “Ozark” y “The Crown”, cada una en seis categorías, incluída la de Mejor Serie Dramática.  Las estrellas de “Ozark”, Jason Bateman y Laura Linney, competirán por en las categorías Mejor Actor de Serie Dramática y Mejor Actriz de Serie Dramática respectivamente, mientras que Tom Pelphrey, Julia Garner y Janet McTeer están nominados por sus papeles secundarios.

La lista completa de nominados

BEST PICTURE

Da 5 Bloods (Netflix)

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Mank (Netflix)

Minari (A24)

News of the World (Universal Pictures)

Nomadland (Searchlight Pictures)

One Night in Miami (Amazon Studios)

Promising Young Woman (Focus Features)

Sound of Metal (Amazon Studios)

The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

BEST ACTOR

Ben Affleck – The Way Back (Warner Bros.)

Riz Ahmed – Sound of Metal (Amazon Studios)

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Tom Hanks – News of the World (Universal Pictures)

Anthony Hopkins – The Father (Sony Pictures Classics)

Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)

Gary Oldman – Mank (Netflix)

Steven Yeun – Minari (A24)

BEST ACTRESS

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Andra Day – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)

Vanessa Kirby – Pieces of a Woman (Netflix)

Frances McDormand – Nomadland (Searchlight Pictures)

Carey Mulligan – Promising Young Woman (Focus Features)

Zendaya – Malcolm & Marie (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)

Bill Murray – On the Rocks (A24/Apple TV+)

Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami (Amazon Studios)

Paul Raci – Sound of Metal (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)

Ellen Burstyn – Pieces of a Woman (Netflix)

Glenn Close – Hillbilly Elegy (Netflix)

Olivia Colman – The Father (Sony Pictures Classics)

Amanda Seyfried – Mank (Netflix)

Yuh-Jung Youn – Minari (A24)

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Ryder Allen – Palmer (Apple TV+)

Ibrahima Gueye – The Life Ahead (Netflix)

Alan Kim – Minari (A24)

Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)

Caoilinn Springall – The Midnight Sky (Netflix)

Helena Zengel – News of the World (Universal Pictures)

BEST ACTING ENSEMBLE

Da 5 Bloods (Netflix)

Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Minari (A24)

One Night in Miami (Amazon Studios)

The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

BEST DIRECTOR

Lee Isaac Chung – Minari (A24)

Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)

David Fincher – Mank (Netflix)

Spike Lee – Da 5 Bloods (Netflix)

Regina King – One Night in Miami (Amazon Studios)

Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Lee Isaac Chung – Minari (A24)

Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)

Jack Fincher – Mank (Netflix)

Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)

Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal (Amazon Studios)

Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Paul Greengrass & Luke Davies – News of the World (Universal Pictures)

Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father (Sony Pictures Classics)

Kemp Powers – One Night in Miami (Amazon Studios)

Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow (A24)

Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST CINEMATOGRAPHY

Christopher Blauvelt – First Cow (A24)

Erik Messerschmidt – Mank (Netflix)

Lachlan Milne – Minari (A24)

Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures)

Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods (Netflix)

Hoyte Van Hoytema – Tenet (Warner Bros.)

Dariusz Wolski – News of the World (Universal Pictures)

BEST PRODUCTION DESIGN

Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)

David Crank, Elizabeth Keenan – News of the World (Universal Pictures)

Nathan Crowley, Kathy Lucas – Tenet (Warner Bros.)

Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix)

Kave Quinn, Stella Fox – Emma (Focus Features)

Mark Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

BEST EDITING

Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Kirk Baxter – Mank (Netflix)

Jennifer Lame – Tenet (Warner Bros.)

Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Pictures Classics)

Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios)

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST COSTUME DESIGN

Alexandra Byrne – Emma (Focus Features)

Bina Daigeler – Mulan (Disney)

Suzie Harman & Robert Worley – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)

Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Nancy Steiner – Promising Young Woman (Focus Features)

Trish Summerville – Mank (Netflix)

BEST HAIR AND MAKEUP

Emma (Focus Features)

Hillbilly Elegy (Netflix)

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Mank (Netflix)

Promising Young Woman (Focus Features)

The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

BEST VISUAL EFFECTS

Greyhound (Apple TV+)

The Invisible Man (Universal Pictures)

Mank (Netflix)

The Midnight Sky (Netflix)

Mulan (Disney)

Tenet (Warner Bros.)

Wonder Woman 1984 (Warner Bros.)

BEST COMEDY

Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)

The Forty-Year-Old Version (Netflix)

The King of Staten Island (Universal Pictures)

On the Rocks (A24/Apple TV+)

Palm Springs (Hulu and NEON)

The Prom (Netflix)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Another Round (Samuel Goldwyn Films)

Collective (Magnolia Pictures)

La Llorona (Shudder)

The Life Ahead (Netflix)

Minari (A24)

Two of Us (Magnolia Pictures)

BEST SONG 

Everybody Cries – The Outpost (Screen Media Films)

Fight for You – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)

Husavik (My Home Town) – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix)

Io sì (Seen) – The Life Ahead (Netflix)

Speak Now – One Night in Miami (Amazon Studios)

Tigress & Tweed – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

BEST SCORE

Alexandre Desplat – The Midnight Sky (Netflix)

Ludwig Göransson – Tenet (Warner Bros.)

James Newton Howard – News of the World (Universal Pictures)

Emile Mosseri – Minari (A24)

Trent Reznor & Atticus Ross – Mank (Netflix)

Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste – Soul (Disney)

NOMINATIONS BY FILM FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

ANOTHER ROUND (Samuel Goldwyn Films) – 1

Best Foreign Language Film

BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM (Amazon Studios)– 2 

Best Supporting Actress – Maria Bakalova 

Best Comedy

COLLECTIVE (Magnolia Pictures) – 1

Best Foreign Language Film

DA 5 BLOODS (Netflix) – 6

Best Picture

Best Actor – Delroy Lindo

Best Supporting Actor – Chadwick Boseman

Best Acting Ensemble

Best Director – Spike Lee 

Best Cinematography – Newton Thomas Sigel

EMMA (Focus Features) – 3

Best Production Design – Kave Quinn, Stella Fox

Best Costume Design – Alexandra Byrne

Best Hair and Makeup 

EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA (Netflix) – 1

Best Song – “Husavik (My Home Town),” Music and Lyrics by Savan Kotecha, Rickard Göransson & Fat Max Gsus

FIRST COW (A24) – 2

Best Adapted Screenplay – Jon Raymond & Kelly Reichardt

Best Cinematography – Christopher Blauvelt

GREYHOUND (Apple TV+) – 1

Best Visual Effects

HILLBILLY ELEGY (Netflix) – 2

Best Supporting Actress – Glenn Close 

Best Hair and Makeup

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (Warner Bros.) – 3

Best Supporting Actor – Daniel Kaluuya

Best Acting Ensemble

Best Song – “Fight for You,” Produced by Dernst “D’Mile” Emile II and H.E.R., Written by H.E.R., Dernst “D’Mile” Emile II and Tiara Thomas”

LA LLORONA (Shudder) – 1 

Best Foreign Language Film

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (Netflix)– 8

Best Picture

Best Actor – Chadwick Boseman

Best Actress – Viola Davis

Best Acting Ensemble

Best Adapted Screenplay – Ruben Santiago-Hudson

Best Production Design – Mark Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton

Best Costume Design – Ann Roth

Best Hair and Makeup

MALCOLM & MARIE (Netflix) – 1

Best Actress – Zendaya 

MANK (Netflix)– 12

Best Picture

Best Actor – Gary Oldman

Best Supporting Actress – Amanda Seyfried

Best Director – David Fincher

Best Original Screenplay – Jack Fincher

Best Cinematography – Erik Messerschmidt

Best Production Design – Donald Graham Burt, Jan Pascale

Best Editing – Kirk Baxter

Best Costume Design – Trish Summerville

Best Hair and Makeup

Best Visual Effects

Best Score – Trent Reznor & Atticus Ross

MINARI (A24)– 10

Best Picture

Best Actor – Steven Yeun

Best Supporting Actress – Yuh-Jung Youn

Best Young Actor/Actress – Alan Kim

Best Acting Ensemble

Best Director – Lee Isaac Chung

Best Original Screenplay – Lee Isaac Chung

Best Cinematography – Lachlan Milne

Best Foreign Language Film

Best Score – Emile Mosseri

MULAN (Disney)– 2

Best Costume Design – Bina Daigeler

Best Visual Effects

NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS (Focus Features)– 3

Best Actress – Sidney Flanigan

Best Original Screenplay – Eliza Hittman

Best Young Actor/Actress – Talia Ryder

NEWS OF THE WORLD (Universal Pictures)– 7

Best Picture

Best Actor – Tom Hanks

Best Young Actor/Actress – Helena Zengel

Best Adapted Screenplay – Paul Greengrass & Luke Davies

Best Production Design – David Crank, Elizabeth Keenan

Best Score – James Newton Howard

Best Cinematography – Dariusz Wolski

NOMADLAND (Searchlight Pictures)– 6

Best Picture

Best Actress – Frances McDormand

Best Director – Chloé Zhao

Best Adapted Screenplay – Chloé Zhao

Best Cinematography – Joshua James Richards

Best Editing – Chloé Zhao

ON THE ROCKS (A24 / Apple TV+)– 2

Best Supporting Actor – Bill Murray

Best Comedy

ONE NIGHT IN MIAMI (Amazon Studios)– 6 

Best Picture

Best Supporting Actor – Leslie Odom, Jr.

Best Acting Ensemble

Best Director – Regina King

Best Adapted Screenplay – Kemp Powers

Best Song – “Speak Now,” Performed by  Leslie Odom, Jr., Written by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth”

PALM SPRINGS (Hulu and NEON) – 1

Best Comedy

PALMER (Apple TV+)– 1

Best Young Actor/Actress – Ryder Allen

PIECES OF A WOMAN (Netflix)– 2

Best Actress – Vanessa Kirby

Best Supporting Actress – Ellen Burstyn

PROMISING YOUNG WOMAN (Focus Features)– 6

Best Picture

Best Actress – Carey Mulligan

Best Director – Emerald Fennell

Best Costume Design – Nancy Steiner

Best Hair and Makeup

Best Original Screenplay – Emerald Fennell

SOUL (Disney)– 1

Best Score – Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste

SOUND OF METAL (Amazon Studios)– 5 

Best Picture

Best Actor – Riz Ahmed

Best Supporting Actor – Paul Raci

Best Original Screenplay – Darius Marder & Abraham Marder

Best Editing – Mikkel E. G. Nielsen

TENET (Warner Bros.)– 5 

Best Cinematography – Hoyte Van Hoytema

Best Production Design – Nathan Crowley, Kathy Lucas

Best Editing – Jennifer Lame

Best Visual Effects

Best Score – Ludwig Göransson

THE FATHER (Sony Pictures Classics)– 4

Best Actor – Anthony Hopkins

Best Supporting Actress – Olivia Colman

Best Adapted Screenplay – Christopher Hampton and Florian Zeller

Best Editing – Yorgos Lamprinos

THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (Netflix)– 1

Best Comedy

THE INVISIBLE MAN (Universal Pictures)– 1

Best Visual Effects

THE KING OF STATEN ISLAND (Universal Pictures)– 1

Best Comedy

THE LIFE AHEAD (Netflix)– 3

Best Young Actor/Actress – Ibrahima Gueye

Best Foreign Language Film

Best Song – “Io sì (Seen),” Music by Diane Warren, Words by Diane Warren, Laura Pausini and Niccolò Agliardi

THE MIDNIGHT SKY (Netflix)– 3

Best Young Actor/Actress – Caoilinn Springall

Best Visual Effects

Best Score – Alexandre Desplat

THE OUTPOST (Screen Media Films) – 1

Best Song – “Everybody Cries,” Performed by Rita Wilson, Music by Rod Lurie, Larry Groupé, Lyrics by Rod Lurie and Rita Wilson

THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD (Searchlight Pictures)– 2

Best Production Design – Cristina Casali, Charlotte Dirickx

Best Costume Design – Suzie Harman & Robert Worley

THE PROM (Netflix)– 1 

Best Comedy

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Netflix)– 6

Best Picture

Best Supporting Actor – Sacha Baron Cohen

Best Acting Ensemble

Best Director – Aaron Sorkin

Best Original Screenplay – Aaron Sorkin

Best Editing – Alan Baumgarten

THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (Hulu) – 3 

Best Actress – Andra Day

Best Hair and Makeup

Best Song – “Tigress & Tweed,” Performed by Andra Day, Written by Andra Day and Raphael Saadiq

THE WAY BACK (Warner Bros.)– 1

Best Actor – Ben Affleck

TWO OF US (Magnolia Pictures)– 1 

Best Foreign Language Film

WONDER WOMAN 1984 (Warner Bros.)– 1

Best Visual Effects

SERIES NOMINATIONS FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST DRAMA SERIES

Better Call Saul (AMC)

The Crown (Netflix)

The Good Fight (CBS All Access)

Lovecraft Country (HBO)

The Mandalorian (Disney+)

Ozark (Netflix)

Perry Mason (HBO)

This Is Us (NBC)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jason Bateman – Ozark (Netflix)

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Jonathan Majors – Lovecraft Country (HBO)

Josh O’Connor – The Crown (Netflix)

Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)

Matthew Rhys – Perry Mason (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)

Olivia Colman – The Crown (Netflix)

Emma Corrin – The Crown (Netflix)

Claire Danes – Homeland (Showtime)

Laura Linney – Ozark (Netflix)

Jurnee Smollett – Lovecraft Country (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jonathan Banks – Better Call Saul (AMC)

Justin Hartley – This Is Us (NBC)

John Lithgow – Perry Mason (HBO)

Tobias Menzies – The Crown (Netflix)

Tom Pelphrey – Ozark (Netflix)

Michael K. Williams – Lovecraft Country (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Gillian Anderson – The Crown (Netflix)

Cynthia Erivo – The Outsider (HBO)

Julia Garner – Ozark (Netflix)

Janet McTeer – Ozark (Netflix)

Wunmi Mosaku – Lovecraft Country (HBO)

Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

BEST COMEDY SERIES

Better Things (FX)

The Flight Attendant (HBO Max)

Mom (CBS)

PEN15 (Hulu)

Ramy (Hulu)

Schitt’s Creek (Pop)

Ted Lasso (Apple TV+)

What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Hank Azaria – Brockmire (IFC)

Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)

Nicholas Hoult – The Great (Hulu)

Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)

Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+)

Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Pamela Adlon – Better Things (FX)

Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)

Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)

Natasia Demetriou – What We Do in the Shadows (FX)

Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop)

Issa Rae – Insecure (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES 

William Fichtner – Mom (CBS)

Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)

Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop)

Alex Newell – Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)

Mark Proksch – What We Do in the Shadows (FX)

Andrew Rannells – Black Monday (Showtime)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Lecy Goranson – The Conners (ABC)

Rita Moreno – One Day at a Time (Pop)

Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop)

Ashley Park – Emily in Paris (Netflix)

Jaime Pressly – Mom (CBS)

Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES

I May Destroy You (HBO)

Mrs. America (FX)

Normal People (Hulu)

The Plot Against America (HBO)

The Queen’s Gambit (Netflix)

Small Axe (Amazon Studios)

The Undoing (HBO)

Unorthodox (Netflix)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Bad Education (HBO)

Between the World and Me (HBO)

The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)

Hamilton (Disney+)

Sylvie’s Love (Amazon Studios)

What the Constitution Means to Me (Amazon Studios)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

John Boyega – Small Axe (Amazon Studios)

Hugh Grant – The Undoing (HBO)

Paul Mescal – Normal People (Hulu)

Chris Rock – Fargo (FX)

Mark Ruffalo – I Know This Much is True (HBO)

Morgan Spector – The Plot Against America (HBO)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Cate Blanchett – Mrs. America (FX)

Michaela Coel – I May Destroy You (HBO)

Daisy Edgar-Jones – Normal People (Hulu)

Shira Haas – Unorthodox (Netflix)

Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit (Netflix)

Tessa Thompson – Sylvie’s Love (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Daveed Diggs – The Good Lord Bird (Showtime)

Joshua Caleb Johnson – The Good Lord Bird (Showtime)

Dylan McDermott – Hollywood (Netflix)

Donald Sutherland – The Undoing (HBO)

Glynn Turman – Fargo (FX)

John Turturro – The Plot Against America (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION  

Uzo Aduba – Mrs. America (FX)

Betsy Brandt – Soulmates (AMC)

Marielle Heller – The Queen’s Gambit (Netflix)

Margo Martindale – Mrs. America (FX)

Winona Ryder – The Plot Against America (HBO)

Tracey Ullman – Mrs. America (FX)

BEST TALK SHOW

Desus & Mero (Showtime)

Full Frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Show (NBC/Syndicated)

Late Night with Seth Meyers (NBC)

The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Red Table Talk (Facebook Watch)

BEST COMEDY SPECIAL

Fortune Feimster: Sweet & Salty (Netflix)

Hannah Gadsby: Douglas (Netflix)

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill (Netflix)

Marc Maron: End Times Fun (Netflix)

Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia (Netflix)

Patton Oswalt: I Love Everything (Netflix)

BEST SHORT FORM SERIES

The Andy Cohen Diaries (Quibi)

Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler (AMC/Youtube)

Mapleworth Murders (Quibi)

Nikki Fre$h (Quibi)

Reno 911! (Quibi)

Tooning Out the News (CBS All Access)

NOMINATIONS BY SERIES FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BAD EDUCATION (HBO) – 1 

Best Movie Made for Television

BETTER CALL SAUL (AMC) – 4 

Best Drama Series 

Best Actor in a Drama Series – Bob Odenkirk

Best Supporting Actor in a Drama Series – Jonathan Banks

Best Supporting Actress in a Drama Series – Rhea Seehorn

BETTER CALL SAUL: ETHICS TRAINING WITH KIM WEXLER (AMC/Youtube) – 1 

Best Short Form Series

BETTER THINGS (FX) – 2 

Best Comedy Series

Best Actress in a Comedy Series – Pamela Adlon

BETWEEN THE WORLD AND ME (HBO) – 1 

Best Movie Made for Television

BLACK MONDAY (Showtime) – 1

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Andrew Rannells 

BROCKMIRE (IFC) – 1

Best Actor in a Comedy Series – Hank Azaria

DEAD TO ME (Netflix) – 1

Best Actress in a Comedy Series – Christina Applegate

DESUS & MERO (Showtime) – 1

Best Talk Show

EMILY IN PARIS (Netflix) – 1

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Ashley Park

FARGO (FX) – 2

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Chris Rock 

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Glynn Turman 

FORTUNE FEIMSTER: SWEET & SALTY (Netflix) – 1

Best Comedy Special

FULL FRONTAL WITH SAMANTHA BEE (TBS) – 1

Best Talk Show

HAMILTON (Disney+) – 1

Best Movie Made for Television

HANNAH GADSBY: DOUGLAS (Netflix) – 1

Best Comedy Special

HOLLYWOOD (Netflix) – 1

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Dylan McDermott

HOMELAND (Showtime) – 1

Best Actress in a Drama Series – Claire Danes

I KNOW THIS MUCH IS TRUE (HBO) – 1

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Mark Ruffalo

I MAY DESTROY YOU (HBO) – 2

Best Limited Series

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Michaela Coel 

INSECURE (HBO) – 1

Best Actress in a Comedy Series – Issa Rae

JERRY SEINFELD: 23 HOURS TO KILL (Netflix) – 1

Best Comedy Special

LATE NIGHT WITH SETH MEYERS (NBC) – 1

Best Talk Show

LOVECRAFT COUNTRY (HBO) – 5

Best Drama Series 

Best Actor in a Drama Series – Jonathan Majors

Best Actress in a Drama Series – Jurnee Smollett

Best Supporting Actor in a Drama Series – Michael K. Williams

Best Supporting Actress in a Drama Series – Wunmi Mosaku

MAPLEWORTH MURDERS (Quibi) – 1

Best Short Form Series

MARC MARON: END TIMES FUN (Netflix) – 1

Best Comedy Special

MICHELLE BUTEAU: WELCOME TO BUTEAUPIA (Netflix) – 1

Best Comedy Special

MOM (CBS) – 3

Best Comedy Series

Best Supporting Actor in a Comedy Series – William Fichtner

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Jaime Pressly

MRS. AMERICA (FX) – 5

Best Limited Series

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Cate Blanchett

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Uzo Aduba

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Margo Martindale

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Tracey Ullman

NIKKI FRE$H (Quibi) – 1

Best Short Form Series

NORMAL PEOPLE (Hulu) – 3

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Paul Mescal

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Daisy Edgar-Jones

ONE DAY AT A TIME (Pop) – 1

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Rita Moreno

OZARK (Netflix) – 6

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Jason Bateman

Best Actress in a Drama Series – Laura Linney

Best Supporting Actor in a Drama Series – Tom Pelphrey

Best Supporting Actress in a Drama Series – Julia Garner

Best Supporting Actress in a Drama Series – Janet McTeer

PATTON OSWALT: I LOVE EVERYTHING (Netflix) – 1

Best Comedy Special

PEN15 (Hulu) – 1

Best Comedy Series

PERRY MASON (HBO) – 3

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Matthew Rhys

Best Supporting Actor in a Drama Series – John Lithgow

RAMY (Hulu) – 2

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Ramy Youssef

RED TABLE TALK (Facebook Watch) – 1

Best Talk Show

RENO 911! (Quibi) – 1

Best Short Form Series

SCHITT’S CREEK (Pop) – 5

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Eugene Levy

Best Actress in a Comedy Series – Catherine O’Hara

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Daniel Levy

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Annie Murphy

SMALL AXE (Amazon Studios) – 2

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – John Boyega

SOULMATES (AMC) – 1

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Betsy Brandt 

SYLVIE’S LOVE (Amazon Studios) – 2

Best Movie Made for Television

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Tessa Thompson 

TED LASSO (Apple TV+) – 3

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Jason Sudeikis

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Hannah Waddingham

THE ANDY COHEN DIARIES (Quibi) – 1

Best Short Form Series

THE CLARK SISTERS: FIRST LADIES OF GOSPEL (Lifetime) – 1

Best Movie Made for Television

THE CONNERS (ABC) – 1

Best Supporting Actress in a Comedy Series – Lecy Goranson

THE CROWN (Netflix) – 6 

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Josh O’Connor

Best Actress in a Drama Series – Olivia Colman

Best Actress in a Drama Series – Emma Corrin

Best Supporting Actor in a Drama Series – Tobias Menzies

Best Supporting Actress in a Drama Series – Gillian Anderson

THE FLIGHT ATTENDANT (HBO Max) – 2

Best Comedy Series

Best Actress in a Comedy Series – Kaley Cuoco 

THE GOOD FIGHT (CBS All Access) – 2

Best Drama Series

Best Actress in a Drama Series – Christine Baranski 

THE GOOD LORD BIRD (Showtime) – 2

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Daveed Diggs

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Joshua Caleb Johnson

THE GREAT (Hulu) – 1

Best Actor in a Comedy Series – Nicholas Hoult

THE KELLY CLARKSON SHOW (NBC/Syndicated) – 1

Best Talk Show

THE LATE SHOW WITH STEPHEN COLBERT (CBS) – 1

Best Talk Show

THE MANDALORIAN (Disney+) – 1

Best Drama Series 

THE OUTSIDER (HBO) – 1

Best Supporting Actress in a Drama Series – Cynthia Erivo

THE PLOT AGAINST AMERICA (HBO) – 4 

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Morgan Spector

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – John Turturro

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Winona Ryder

THE QUEEN’S GAMBIT (Netflix) – 3

Best Limited Series

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Anya Taylor-Joy

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Marielle Heller   

THE UNDOING (HBO) – 3

Best Limited Series

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Hugh Grant 

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television – Donald Sutherland 

THIS IS US (NBC) – 3

Best Drama Series

Best Actor in a Drama Series – Sterling K. Brown

Best Supporting Actor in a Drama Series – Justin Hartley 

TOONING OUT THE NEWS (CBS All Access) – 1

Best Short Form Series

UNORTHODOX (Netflix) – 2

Best Limited Series

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television – Shira Haas 

WHAT THE CONSTITUTION MEANS TO ME (Amazon Studios) – 1

Best Movie Made for Television

WHAT WE DO IN THE SHADOWS (FX) – 5 

Best Comedy Series

Best Actor in a Comedy Series – Matt Berry

Best Actress in a Comedy Series – Natasia Demetriou

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Harvey Guillén

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Mark Proksch

ZOEY’S EXTRAORDINARY PLAYLIST (NBC) – 1

Best Supporting Actor in a Comedy Series – Alex Newell

Acerca de los Critics Choice Awards

Los Critics Choice Awards se otorgan anualmente para honrar lo mejor del cine, televisión y el streaming. Históricamente, son el predictor más preciso de las nominaciones al Oscar. Bob Bain Prod producirá la vigésimo sexta edición anual de los Critics Choice Awards.

La Critics Choice Association es la organización de críticos más grande de Estados Unidos y Canadá. Representa a más de 400 críticos de televisión, radio y reporteros de entretenimiento. Fue establecida en 2019, con la fusión formal de Broadcast Film Critics Association y la Broadcast Television Journalists Association.

Los Critics Choice Awards® se transmitirán en vivo por TNT (en español) y TNT Series (en idioma original), el domingo 7 de marzo.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: